Lisäpuhtia koululaisten liikuntaan

Liikkuva koulu -hankkeen tavoitteena on parantaa kouluikäisten fyysistä aktiivisuutta ja vakiinnuttaa kaikkiin peruskouluihin kouluikäisten liikuntasuositukset. Hankkeen taustalla on huoli siitä, että vain puolet lapsista liikkuu terveytensä kannalta riittävästi.

Liikkuva koulu -hankkeen seminaarissa 24.3. käsiteltiin lasten ja nuorten liikunnan tilaa sekä koulupäivän liikunnallistamiseen liittyviä hyviä käytäntöjä.

- Vaikka liikunnan harrastaminen urheiluseuroissa on lapsille suosituin harrastamisen muoto, on arkiliikunnan ja koululiikunnan väheneminen 80- ja 90-luvuilla johtanut joidenkin lasten osalta liikunnan loppumiseen lähes täysin, sanoi seminaarissa puhunut kulttuuri- ja urheiluministeri Stefan Wallin.

Opetusministeriön, sosiaali- ja terveysministeriön sekä puolustushallinnon yhteistyönä on valmistelu kokonaisuus, jonka tavoitteena on seuraavien kahden lukuvuoden aikana saada kouluihin fyysisen aktiivisuuden liikuntasuositukset.

Noin 20 pilottikoulun avulla pyritään löytämään kokemuksia hyvistä käytännöistä, luomaan liikunnallista toimintakulttuuria kouluihin liikunnan opetuksen lisäksi. Pilottikoulut aloittavat ensi syksynä eri puolilla Suomea. Hankkeen yhtenä tavoitteena on saada tutkittua tietoa lasten ja nuorten toimintakyvystä.

- Koululiikunta on parhaimmillaan enemmän kuin yksittäinen oppiaine. Liikkumista on edistettävä myös varsinaisten liikuntatuntien ulkopuolella. Koulujen pihojen sekä koulumatkojen on houkuteltava liikkumaan. Liikuntatuntien määrän lisääminen taas on vahvasti esillä, kun perusopetuksen tuntijakoa parhaillaan uudistetaan, sanoi opetusministeri Henna Virkkunen.

Perusopetus paremmaksi (POP) –hankkeen avustuksilla on elvytetty koulujen kerhotoimintaa. Kouluissa on käynnistynyt yli 12 000 uutta iltapäiväkerhoa ja näistä valtaosa on liikunnallisia.

Koulun liikunnallisen toimintakulttuurin on havaittu olevan yhteydessä koulukiusaamisen vähenemiseen ja kouluviihtyvyyden kasvamiseen. Yhdessä liikkuminen on luonteva tapa tukea myös lasten ja nuorten sosiaalisten taitojen kehittymistä ja lisätä yhteisöllisyyden tunnetta.

(Opetusministeriön tiedote 24.3.2010)

Lisää hankkeesta Opetusministeriön sivuilla.

Liikkuva koulu -hankkeen tavoitteena on parantaa kouluikäisten fyysistä aktiivisuutta ja vakiinnuttaa kaikkiin peruskouluihin kouluikäisten liikuntasuositukset. Hankkeen taustalla on huoli siitä, että vain puolet lapsista liikkuu terveytensä kannalta riittävästi.

 

 

Hakuaikoja

Ajankohtaiset valtionavustusten hakuajat

Opetusalan tapahtumia

Juhlitaan yhdessä!
Hanasaaren kulttuurikeskus järjestää 19.-20.4. seminaarin Monikulttuurisuus ja uskonto kouluissa. Seminaari tarjoaa peruskoulun opettajille mahdollisuuden osallistua ja jakaa kokemuksia monikulttuurisuuteen liittyvästä työstä.

Kielitivolissa käynnissä Kieli-Talent-kisa
Tulevat kuudesluokkalaiset kielivälkyt pääsevät mittelemään taitojaan 1.4. käynnistyneessä kisassa, joka voi viedä koulujen väliseen finaaliin 15.11. ja tuoda joukkueelle laajaa mainetta Habbo-yhteisössä!

Kutsu seminaariin
Opetushallitus järjestää yhdessä Oulun seudun koulutuskuntayhtymän ja Skills Finland ry:n kanssa seminaarin Taitaja 2010-kisojen yhteydessä. Tilaisuuteen mahtuu ilmoittautumisjärjestyksessä enintään 100 osallistujaa. Tilaisuus on maksuton. Ilmoittautumiset seminaariin 21.4.2010 mennessä verkossa ( käyttäjätunnus: skillsoulu10 salasana: 5miji7) tai puhelimitse 040 348 7285/Soila Salonen.

Juttusarja opettajien innovaatioista palkittiin
Opettaja-lehden toimittaja Tiina Tikkanen on voittanut Innovaatiojournalismin seuran vuoden 2010 -kilpailun. Innovaatiokiteellä palkittu 15-osainen Heureka-juttusarja ilmestyi Opettaja-lehdessä keväällä 2009. Se kertoo opettajien kehittämistä innovaatioista, jotka on toteutettu oppilaiden kanssa osana koulutyötä.