VIKSU 2010 -tiedekilpailu lukiolaisille

Suomen Akatemian Viksu-tiedekilpailu järjestetään tänä vuonna jo kolmattatoista kertaa. Viksuun voi osallistua tekemällä tutkielman mihin tahansa lukion oppiaineeseen liittyen.

Viksu tarjoaa nuorille mainion mahdollisuuden kokeilla siipiään tieteellisen työn parissa. Tieteen tekemisen tuntemus on yhä tärkeämpää opinnoissa, työelämässä ja yritystoiminnassa. Kilpailun avulla Akatemia haluaa osoittaa nuorille, että tutkijan ammatti voi olla yksi mahdollinen uravaihtoehto.

Kilpailussa on kaksi sarjaa, yksi kansallista ja toinen kansainvälistä ylioppilastutkintoa suorittaville opiskelijoille. Heidän lähettämiään kilpailutöitä arvioivat asiantuntijat ovat  akatemiatutkijoita eri puolilta Suomea. Töiden arvioinnissa kiinnitetään huomiota erityisesti luovaan ajatteluun, uuden tiedon tuottamiseen, pohdiskelevaan analyysiin ja sujuvaan kieleen. Asiantuntijoiden lausuntojen perusteella parhaat työt käsitellään arviointipaneelissa, joka valitsee molemmista sarjoista palkittaviksi 5-7 parasta kilpailutyötä. Opetushallitus ja Akatemia tekevät yhteistyötä tiedekilpailun merkeissä. Viksun arviointipaneelissa on vuosittain mukana myös Opetushallituksen edustaja.

Akatemia palkitsee parhaiden kilpailutöiden tekijät, aktiiviset koulut ja opettajat yhteensä 30 000 eurolla. Lisäksi palkittujen opiskelijoiden on mahdollista hakea opiskelupaikkaa tietyistä yliopistoista ilman pääsykoetta.

Vuoden 2010 kilpailutyöt tulee palauttaa Akatemian sähköiseen asiointiin viimeistään perjantaina 19.11.2010. Kaikki osallistumiseen tarvittava tieto löytyy kilpailun verkkosivuilta.

Lisätietoja:
tiedottaja Terhi Loukiainen, tai (09) 7748 8385.

Ks. myös muita kilpailuja ja teemapäiviä Opetushallituksen edu.fi-sivustolla!

Suomen Akatemian Viksu-tiedekilpailu järjestetään tänä vuonna jo kolmattatoista kertaa. Viksuun voi osallistua tekemällä tutkielman mihin tahansa lukion oppiaineeseen liittyen.

Koulutukset ja hakuajat

Täydennyshaku lukioon ja ammattikoulutukseen
Kevään yhteishaussa ilman opiskelupaikkaa jääneillä on vielä mahdollisuus saada opiskelupaikka heinäkuun täydennyshaussa. Nettihaku on auki  12.-23.7.2010.

Opetusalalla tapahtuu

Kansainvälinen kemian vuosi 2011
YKn ja UNESCOn kansainvälisen kemian vuoden aikana järjestetään monia tapahtumia ja esitellään merkittäviä suomalaisia kemian innovaatioita. Yhteisöt, opettajat ja opiskelijat haastetaan mukaan ideoimaan ja toteuttamaan kemian vuotta. Kaikki tapahtumat löytyvät ennen pitkää teemavuoden www-sivuilta.

Mennään museoon 5.-8.10.
Mennään museoon! –viikolla 5.-8.10.2010 useat museot avaavat ovensa koululaisille ja opiskelijoille. Tänä vuonna viikkoa vietetään Uno Cygnaeuksen merkkivuoden osana. Viikon ohjelmaa koordinoi Museoliitto yhdessä OKM:n, OPH:n ja Kuntaliiton kanssa.

Skidisti - lasten lyhytelokuvia dvd:llä
Opetusministeriön rahoittamat Skidisti-lastenelokuvat sopivat osaksi esi- ja alakoululaisten opetusta. Dvd:tä voi ostaa ja vuokrata myös julkisilla esitysoikeuksilla. Mediakasvatuskeskus Metka on valmistanut elokuviin oppimateriaalit, jotka ovat ladattavissa ilmaiseksi Suomen elokuvakontaktin nettisivulta.

Turvallista paluuta arkeen!
Tapaturmapäivä 2010 kiinnittää perjantaina 13.8. suomalaisten huomiota tapaturmariskeihin ja onnettomuuksien ehkäisyyn. Teemana on koulutyöhön sopivasti Paluu arkeen.