Uudistettavat tutkintojen perusteet ja Opetushallituksen vastuuhenkilöt

• Asioimistulkkauksen ammattitutkinto (Sanna Penttinen)
• Elintarvikealan erikoisammattitutkinto (Markku Kokkonen)
• Elintarvikejalostuksen ammattitutkinto (Markku Kokkonen)
• Elintarviketeollisuuden ammattitutkinto (Markku Kokkonen)
• Energia-alan ammattitutkinto (Tomi Ahokas)
• Energia-alan erikoisammattitutkinto (Tomi Ahokas)
• Hieronnan ammattitutkinto (Soila Nordström)
• Hieronnan erikoisammattitutkinto (Soila Nordström)
• Hius- ja kauneudenhoitoalan erikoisammattitutkinto (Soila Nordström)
• Immobilisaatiohoidon erikoisammattitutkinto (Soila Nordström)
• Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto (Tuula Sumkin)
• Kalatalouden ammattitutkinto (Marjatta Säisä)
• Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto (Sanna Penttinen)
• Kasvatus- ja ohjausalan erikoisammattitutkinto (Sanna Penttinen)
• Koneasennuksen ja kunnossapidon ammattitutkinto (Tomi Ahokas)
• Koneasennuksen ja kunnossapidon erikoisammattitutkinto (Tomi Ahokas)
• Kuntoutus-, tuki- ja ohjauspalvelujen erikoisammattitutkinto (Aira Rajamäki)
• Laboratorio- ja mittausalan ammattitutkinto (Marjatta Säisä)
• Leipomoalan ammattitutkinto (Markku Kokkonen)
• Leipomoalan erikoisammattitutkinto (Markku Kokkonen)
• Liiketoiminnan ammattitutkinto (Tuija Laukkanen)
• Liiketoiminnan erikoisammattitutkinto (Tuija Laukkanen)
• Liikunnan ja valmennuksen ammattitutkinto (Soila Nordström)
• Liikuntapaikka-alan erikoisammattitutkinto (Soila Nordström)
• Luontoalan ammattitutkinto (Anne Liimatainen)
• Maanmittausalan ammattitutkinto (Arto Pekkala)
• Maarakennusalan ammattitutkinto (Arto Pekkala)
• Matkailupalvelujen ammattitutkinto (Merja Lahdenkauppi)
• Metsäalan ammattitutkinto (Jaana Villikka-Storm)
• Metsäalan erikoisammattitutkinto (Jaana Villikka-Storm)
• Oikeustulkkauksen erikoisammattitutkinto (Sanna Penttinen)
• Opastuspalvelujen ammattitutkinto (Merja Lahdenkauppi)
• Pintakäsittelyalan ammattitutkinto (Arto Pekkala)
• Pintakäsittelyalan erikoisammattitutkinto (Arto Pekkala)
• Puutarha-alan ammattitutkinto (Anne Liimatainen)
• Puutarha-alan erikoisammattitutkinto (Anne Liimatainen)
• Puuteollisuuden ammattitutkinto (Inga Sihvo)
• Puuteollisuuden erikoisammattitutkinto (Inga Sihvo)
• Rakennusalan työmaajohdon erikoisammattitutkinto (Arto Pekkala)
• Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto (Merja Lahdenkauppi)
• Ruokapalvelujen ammattitutkinto (Merja Lahdenkauppi)
• Seurakunta- ja hautauspalvelualan ammattitutkinto (Markku Karkama)
• Sähkö- ja automaatioalan ammattitutkinto (Tomi Ahokas)
• Sähkö- ja automaatioalan erikoisammattitutkinto (Tomi Ahokas)
• Taideteollisuusalan ammattitutkinto (Hanna Ketonen)
• Taideteollisuusalan erikoisammattitutkinto (Hanna Ketonen)
• Talotekniikan ammattitutkinto (Arto Pekkala)
• Talotekniikan erikoisammattitutkinto (Arto Pekkala)
• Tekstiili- ja muotialan ammattitutkinto (Minna Taivassalo)
• Tekstiili- ja muotialan erikoisammattitutkinto (Minna Taivassalo)
• Teollisuusalojen työnjohdon erikoisammattitutkinto (Tuula Sumkin)
• Terveysalan ammattitutkinto (Soila Nordström)
• Tuotantotekniikan ammattitutkinto (Inga Sihvo)
• Tuotantotekniikan erikoisammattitutkinto (Inga Sihvo)
• Ympäristöalan ammattitutkinto (Jaana Villikka-Storm)