Uudistettavat tutkintojen perusteet ja Opetushallituksen vastuuhenkilöt

• Asioimistulkin ammattitutkinto (Sanna Penttinen)
• Automekaanikon erikoisammattitutkinto (Markku Karkama, Timo Repo)
• Elintarvikealan erikoisammattitutkinto (Markku Kokkonen)
• Elintarvikejalostuksen ammattitutkinto (Markku Kokkonen)
• Elintarviketeollisuuden ammattitutkinto (Markku Kokkonen)
• Energia-alan ammattitutkinto (Tomi Ahokas)
• Energia-alan erikoisammattitutkinto (Tomi Ahokas)
• Hammastekniikan perustutkinto (Aira Rajamäki)
• Hevostalouden ammattitutkinto (Anne Liimatainen)
• Hevostalouden erikoisammattitutkinto (Anne Liimatainen)
• Hius- ja kauneudenhoitoalan erikoisammattitutkinto (Soila Nordström)
• Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto (Soila Nordström)
• Immobilisaatiohoidon erikoisammattitutkinto (Soila Nordström)
• Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto (Sanna Penttinen)
• Kasvatus- ja ohjausalan erikoisammattitutkinto (Sanna Penttinen)
• Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto (Ulla Aunola)
• Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto (Inga Sihvo)
• Koneasennuksen ja kunnossapidon ammattitutkinto (Tomi Ahokas)
• Koneasennuksen ja kunnossapidon erikoisammattitutkinto (Tomi Ahokas)
• Kuljetusalan ammattitutkinto (Timo Repo)
• Kuntoutus-, tuki- ja ohjauspalvelujen erikoisammattitutkinto (Aira Rajamäki)
• Laboratorio- ja mittausalan ammattitutkinto (Marjatta Säisä)
• Leipomoalan ammattitutkinto (Markku Kokkonen)
• Leipomoalan erikoisammattitutkinto (Markku Kokkonen)
• Liiketoiminnan ammattitutkinto (Minna Bálint)
• Liiketoiminnan erikoisammattitutkinto (Minna Bálint)
• Liiketoiminnan perustutkinto (Tuija Laukkanen)
• Liikunnan ja valmennuksen ammattitutkinto (Soila Nordström)
• Liikunnanohjauksen perustutkinto (Soila Nordström)
• Liikuntapaikka-alan ammattitutkinto (Soila Nordström)
• Lukkoseppämestarin erikoisammattitutkinto (Tomi Ahokas)
• Lukkosepän ammattitutkinto (Tomi Ahokas)
• Luontoalan ammattitutkinto (Anne Liimatainen)
• Lääkealan perustutkinto (Aira Rajamäki)
• Maanmittausalan ammattitutkinto (Arto Pekkala)
• Maaseudun kehittämisen erikoisammattitutkinto (Anne Liimatainen)
• Matkailualan perustutkinto (Merja Lahdenkauppi)
• Matkailupalvelujen ammattitutkinto (Merja Lahdenkauppi)
• Media-alan perustutkinto/kuvallisen ilmaisun osaamisala (Tuula Sumkin)
• Metsäalan perustutkinto (Marjatta Säisä)
• Mielenterveys- ja päihdetyön ammattitutkinto (Aira Rajamäki)
• Musiikkituotannon ammattitutkinto (Tuula Sumkin)
• Oikeustulkkauksen erikoisammattitutkinto (Sanna Penttinen)
• Opastuspalvelujen ammattitutkinto (Merja Lahdenkauppi)
• Pintakäsittelyalan ammattitutkinto (Arto Pekkala)
• Pintakäsittelyalan erikoisammattitutkinto (Arto Pekkala)
• Pintakäsittelyalan perustutkinto (Arto Pekkala)
• Prosessiteollisuuden perustutkinto (Inga Sihvo)
• Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto (Markku Kokkonen)
• Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan erikoisammattitutkinto (Markku Kokkonen)
• Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto (Markku Kokkonen)
• Puutarha-alan ammattitutkinto (Anne Liimatainen)
• Puutarha-alan erikoisammattitutkinto (Anne Liimatainen)
• Puuteollisuuden ammattitutkinto (Inga Sihvo)
• Puuteollisuuden erikoisammattitutkinto (Inga Sihvo)
• Puuteollisuuden perustutkinto (Inga Sihvo)
• Ravintola- ja catering-alan perustutkinto (Merja Lahdenkauppi)
• Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto (Merja Lahdenkauppi)
• Ruokapalvelujen ammattitutkinto (Merja Lahdenkauppi)
• Seurakunta- ja hautauspalvelualan ammattitutkinto (Markku Karkama)
• Sosiaali- terveysalan perustutkinto (Aira Rajamäki)
• Sähkö- ja automaatioalan ammattitutkinto (Tomi Ahokas)
• Sähkö- ja automaatioalan erikoisammattitutkinto (Tomi Ahokas)
• Taideteollisuusalan ammattitutkinto (Hanna Ketonen)
• Taideteollisuusalan erikoisammattitutkinto (Hanna Ketonen)
• Taideteollisuusalan perustutkinto (Hanna Ketonen)
• Talotekniikan ammattitutkinto (Arto Pekkala)
• Talotekniikan erikoisammattitutkinto (Arto Pekkala)
• Talotekniikan perustutkinto (Arto Pekkala)
• Teknisen suunnittelun perustutkinto (Minna Taivassalo)
• Tekstiili- ja muotialan ammattitutkinto (Minna Taivassalo)
• Tekstiili- ja muotialan erikoisammattitutkinto (Minna Taivassalo)
• Tekstiili- ja muotialan perustutkinto (Minna Taivassalo)
• Teollisuusalojen työnjohdon erikoisammattitutkinto (Tuula Sumkin)
• Terveysalan ammattitutkinto (Soila Nordström)
• Tuotantotekniikan ammattitutkinto (Inga Sihvo)
• Tuotantotekniikan erikoisammattitutkinto (Inga Sihvo)
• Valokuvaajan ammattitutkinto (Tuula Sumkin)
• Valokuvaajan erikoisammattitutkinto (Tuula Sumkin)
• Välinehuoltoalan perustutkinto (Aira Rajamäki)
• Ympäristöalan ammattitutkinto (Anne Liimatainen)