Genom att lärandet bedöms får de studerande respons på hur studierna och lärandet framskrider, såväl under gymnasiet som efter att gymnasiestudierna avslutats. Dessutom ger bedömningen information till vårdnadshavarna, andra utbildningsanordnare, arbetsgivare och motsvarande parter. En kurs bedöms när den slutförts. Vitsordet för lärokursen i ett läroämne fastställs på basis av kursvitsorden. De studerande har slutfört gymnasiets lärokurs när de har avlagt de valda ämneslärokurserna med godkända vitsord och då minimiantalet gymnasiekurser uppfylls.
Studerande som har slutfört gymnasiets hela lärokurs ges avgångsbetyg. Studerande som avgår från gymnasiet utan att ha slutfört gymnasiets lärokurs ger skiljebetyg. Studerande kan också få betyg över slutförda lärokurser i ett eller flera läroämnen.
Ny bedömning
Det är möjligt att höja ett slutvitsord (också underkänt) i ett läroämne genom en separat tentamen (också kallat särskilda förhör). Om en studerande är missnöjd med slutbedömningen, kan han eller hon be om ny bedömning. Om den studerande fortfarande är missnöjd efter att den nya bedömningen gjorts, kan länsstyrelsen ålägga läraren att företa en ny bedömning.
Särskilda undervisningsarrangemang
En studerandes fysiska handikapp eller allmänna hälsotillstånd kan beaktas i undervisningsarrangemangen, om det med hänsyn till den studerandes förhållanden och tidigare studier till någon del skulle vara oskäligt för honom eller henne att slutföra en lärokurs i något läroämne. I praktiken kan studerande som bott utomlands och inte fått undervisning i det andra inhemska språket befrias från studier i detta läroämne. I övrigt befrias studerande i allmänhet inte från studier i obligatoriska läroämnen. Skolans rektor fattas beslut i dylika frågor.