Media - uutisia, mielipiteitä, mainoksia ja ilmoituksia

Vain Kielikarhu-oppikirjasarjan käyttöön Media

Tämä kappale jatkaa edellisessä kappaleessa aloitettua median käsittelyä. Aiheena ovat uutiset, mielipidekirjoitukset, ilmoitukset ja mainokset. Tekstikirjan runo kertoo tapauksesta, jossa huhun mukaan on nähty dinosaurus pellolla ja toimittajat ja paikalliset ihmiset ovat kerääntyneet paikalle nähdäkseen ihmeen. Tilanne muistuttaa joidenkin vuosien takaista Ruokolahden leijona – uutista. Oppilaiden kanssa voi keskustella uutisten todenperäisyydestä ja puhua sensaatiouutisista, joilla lukijoita houkutellaan. Oppilaat voivat kirjoittaa uutisen runon tekstistä.

Harjoituskirjan tehtävissä tunnistetaan erilaisia tekstejä. Pohditaan, minkälaisista lehdistä niitä voisi löytyä. Lisäksi harjoitellaan tuottamaan ja esittämään omia uutisia, mielipidekirjoituksia, mainoksia ja ilmoituksia.

Vinkkejä ja lisämateriaalia

Tekstejä voi julkaista esimerkiksi koulun lehdessä. Tutustu myös esimerkiksi seuraaviin verkkosivustoihin:

  • Aikakakausmedian Koululehtikone ja Mediakasvatus-sivusto
  • Mediakasvatusseuran Mediakasvatus-sivusto
  • Sanomalehtien liiton sivuihin

Kirjoitusaiheita median eri tekstilajeihin

Aiheita uutisiin:

  • Meidän koulun urheilu- tai kulttuuriuutiset
  • Meidän luokan uutiset (mitä tällä viikolla tapahtui?)
  • Mitä kentällä tapahtuu
  • Talven suosikkilajit
  • Meidän koulu harrastaa
  • Vieraita koulussamme
  • Luokkamme retkellä

Aiheita mielipidekirjoituksiin:

  • Kouluruoka on terveellistä
  • Välitunnit eivät ole tarpeellisia
  • Lisää liikuntaa/ kuvaamataitoa/ vieraita kieliä/ retkiä / vieraita/ kotieläimiä kouluun
  • Koira opettamaan koulussa ystävyyttä

Mainoksia:

  • Mainos meidän koulusta tuleville ekaluokkalaisille.
  • Kerro, miksi kannattaa valita meidän koulu.
  • Mainos koulun kirjastosta. Kerro, millainen se on, mitä kirjoja siellä on, miksi kannattaa käydä kirjastossa.
  • Oman asuinalueen mainos: Miksi kannattaa muuttaa sinne? Mitä palveluja siellä on asukkaille?

Laadi ilmoitus esimerkiksi kaupan ilmoitustaululle aiheesta:

  • Haluaisit ostaa hyväkuntoisen käytetyn polkupyörän.
  • Myyt pieneksi jääneet luistimet / sukset /polkupyörän.
  • Kissasi on kadonnut. (tuntomerkit)
  • Olet kadottanut lompakkosi. (tuntomerkit, milloin, missä)
  • Ilmoitus liikunta-/ kirja-/ askartelu-/ kuvis-/ savipaja-/ peli-/ näytelmä- ym. kerhon alkamisesta (Mikä kerho, milloin alkaa, missä pidetään, kuinka kauan kestää, onko jäsenmaksua?)
  • Lastenjuhla koululla
  • Koulun kevätjuhla