Opetusjakson alkaessa

Opetusjakso on sisällöllinen kokonaisuus, siksi sen pituus vaihtelee. Yläkoulussa kokonaisuus on yleensä laajempi kuin alakoulussa.  

Innosta aiheeseen. Ilman motivaatiota tekstiin paneutuminen on vaikeaa, oli teksti sitten millaisessa muodossa ja millaista tahansa. Sisältöön voi virittäytyä lyhyen videon, kuvien, kirjallisuuden jne. avulla ja keskustellen, mitä oppilaat tietävät aiheesta ennalta. Padlet ja vastaavat digitaaliset työkalut toimivat hyvin ennakkotiedon keräämisessä. Mutta myös muutamien salaperäisten avainsanojen ilmestyminen opetustilan seinälle, taululle tai ”hirsipuuhun” voi olla tehokas tapa aloittaa keskustelu.

Koska pidemmän tekstin lukeminen on monelle oppilaalle hankalaa, on myös opiskelun motivaatio usein hukassa. Siksi lukutaidon merkitystä ajattelulle, oppimiselle, osallisuudelle ja omalle mielenterveydelle kannattaa aina korostaa, kun oppilaita motivoidaan.  

Tekoäly voi tulla tässä avuksi. Siltä voi kysyä esimerkiksi: ”Miksi kannattaa lukea kirjoja ja pitkiä tekstejä?” Kaikki voivat yhdessä seurata, mitä tekoäly vastaa. Tämän jälkeen vastauksesta voi keskustella. Tekoälyllä voi piirtää helposti myös sarjakuvan oppilaille. Kuvageneraattorille voi antaa erikseen kustakin kuvasta. Tekoäly voi pyytää tarkennuksia kehotteisiin ja tekee uusia ehdotuksia. Sarjakuvasta voi tulla vaikkapa tällainen: 

Sarjakuva, jossa oppilaat keskustelevat kirjojen ja pitkien tekstien lukemisesta.
Esimerkki. Kuvageneraattorilla tehty sarjakuva voi motivoida. Esimerkissä tekoälyä on pyydetty luomaan neljän kuvan sarja. Puhekuplien tekstit on annettu.

 

Kartoita oppilaiden aikaisempi osaaminen ja tekstitaidot opetusjakson alussa. Se kannattaa tehdä sekä suullisesti että kirjallisesti. Tällainen tehtävä voi olla lyhyt keskusteluhetki tunnin alussa, jolloin oppilaat saavat valita sanojen joukosta yhden, jonka haluavat selittää muille suullisesti. Suulliset tehtävät voi tehdä myös ryhmässä. Silloin ryhmälle annetaan sanaliuskat, joita he selittävät vuorotellen toisilleen. Opettaja kiertää havainnoimassa tilannetta. Sen jälkeen oppilaat valitsevat sanoja, jotka selittävät kirjallisesti. Valitse sellaiset sanat, joiden pitäisi olla tuttuja aiemmin opitusta. 

Kartoituksessa voi käyttää apuna puhe tekstiksi -sovelluksia silloin, jos kirjallinen tuottaminen on oppilaalle vaikeaa. Tulee kuitenkin muistaa, että tavoitteena on tuottaa tekstiä kirjoittamalla. 

Aikaisemman osaamisen kartoittaminen alussa edistää ja ylläpitää työrauhaa, koska kaikki voivat osoittaa osaamistaan.

Laadi oppilaille sanasto ja käsitekuvio opetusjakson/kokonaisuuden keskeisistä käsitteistä. Esimerkkejä löydät liitteistä (LIITTEET 2 ja 3). Alemmilla luokilla käsitekuvion voi tehdä yhden oppitunnin sisällöstä ja yhdistää se myöhemmin toisen käsitekuvion kanssa, jos sisällön käsittely jatkuu. Monialaisissa kokonaisuuksissa käsitekuvio on hyvin tärkeä. Se muodostaa ”sateenvarjon” käsiteltävän sisällön ylle ja auttaa kokonaisuuden hahmottamisessa.

Käsitekuvio syntyy nopeasti tekoälyn avulla. Voit antaa tekoälylle kehotteen luoda kuvio, jossa on yläkäsite ja alakäsitteet tai keskeinen käsite ympyrän sisällä ja siihen liittyvät käsitteet säteittäin sen ympärillä. Mahdollisuuksia on paljon ja niitä tulee koko ajan lisää. Voit myös pyytää tekoälyä laatimaan kuvioon pelkistetyn määritelmän käsitteestä. 

Kuvateksti: Tekoälyn luoma käsitekuvio selityksineen. Esimerkissä CoPilotille on annettu käsitteet. Huomaatko virheet? Kuva: CoPilot 

Kattokäsite kirjallisuus, jonka alla käsitteet proosa, draama ja lyriikka.
Tekoälyn luoma käsitekuvio selityksineen. Esimerkissä Copilotille on annettu käsitteet. Huomaatko virheet?

 

Sanastoon voi liittää keskeisten käsitteiden lisäksi myös muuta oppimisen kannalta oleellista sanastoa. Oppilaat etsivät itsenäisesti sanoille merkitykset. Siihen ei käytetä oppitunnilla aikaa. Jokainen voi käyttää omaa vahvinta kieltään. Hyviä kokemuksia on siitä, että saman kieliryhmän oppilaat etsivät merkityksiä yhdessä. Sanasto orientoi opiskeltavaan aiheeseen ja aktivoi aikaisempaa tietoa sisällöstä. Siitä on apua oppitunneilla.

Tekoälylle voi antaa ohjeeksi etsiä sanojen merkitykset valmiiksi. Pitää vain ohjeistaa, mille ikätasolle teksti tulee luettavaksi. Merkitykset pitää kuitenkin aina tarkistaa, sillä tekoäly tekee yhä virheitä. Tekoälyä voi myös pyytää etsimään sanat ja merkitykset opetuskielen lisäksi muilla kielillä. Oppilaille voi antaa haasteeksi käännösten tarkistamisen, jossa he voivat käyttää apunaan eri käännösohjelmia tai perinteistä sanakirjaa. Oppilaat lähtevät kokemuksen mukaan mielellään etsimään tekoälyn virheitä. Myös oman äidinkielen opettajat voivat auttaa sanaston tarkistamisessa.   

Emojit: sydän, aurinko, hymynaama ja liekki
Esimerkissä Copilotia on pyydetty kääntämään käsitteet suomesta somaliksi. Käännöksessä voi olla virheitä. Löydätkö?

Käsitekuvioon ja sanastoon palataan silloin, kun käsite tulee esille opetuksessa. Näin selviävät mahdolliset virheet omassa sanastossa.