Luvussa tutustutaan tieteeseen, sen historiaan ja tieteelliseen maailmankuvaan.
17. Tiede vie meitä eteenpäin
Tällä sivulla
1. Tieteilijän työ
Kartoittakaa luokan oppilaiden vanhempien ja isovanhempien töitä. Onko jonkun vanhempi tieteilijä? Jos jonkun vanhempi tekee tiedettä, niin voitte keskustella siitä, mitä hän tekee työssään, ja mahdollisesti kysyä, jos hän voisi tulla jollekin tunnille kertomaan työstään.
2. Keskustelkaa tieteen tekemisestä ja sen ihanteista
Miksi on tärkeää, että tiede ei tiedä vastauksia kaikkiin kysymyksiin, vaan se voi aina muuttua ja kehittyä?
Vanhat näkökulmat voivat osoittautua vääriksi.
Tässä yhteydessä voitte käydä yhdessä läpi esimerkkejä tieteen luoman maailmankuvan muutoksista (maakeskeisestä maailmankuvasta aurinkokeskeiseen, atomia pienempien kappaleiden löytäminen jne.).
3. Scale of the universe
Tutustukaa universumin kokoon netin avulla. Googlamalla “scale of the universe”, “how big is space” tai “scale of space” löytyy erilaisia interaktiivisia nettisivuja joiden avulla voi tutkia maailmankaikkeuden kokoa.
Kuvittaja kertoo kuvastaan
>> Tulossa s. 77 kupoli
Kuvatehtävät
Tutkikaa kuvia sivuilla 76–77
Pohtikaa, mitä tieteen tekemiseen liittyviä aiheita kuvissa on.