73 800 sai opiskelupaikan perusopetuksen jälkeisen koulutuksen yhteishaussa
Yhteishakuun kuuluvat ammatilliset perustutkinnot, lukiokoulutus, vaativan erityisen tuen perusteella järjestettävät ammatilliset perustutkinnot, työhön ja itsenäiseen elämään valmentava TELMA-koulutus, kansanopistojen oppivelvollisille suunnatut opistovuosilinjat sekä tutkintokoulutukseen valmentava TUVA-koulutus. Tämän kevään haussa oli ensimmäistä kertaa mahdollista hakea englanninkieliseen lukiokoulutukseen.
Perusopetuksen tänä keväänä päättäneistä 98 % sai opiskelupaikan
Yhteishaussa haki noin 63 900 perusopetuksen tänä keväänä päättänyttä, joista 62 900 sai opiskelupaikan. Heistä 25 300 (40 %) hyväksyttiin ammatilliseen koulutukseen ja 32 700 (52 %) lukiokoulutukseen.
Ammatilliseen koulutukseen haki ensisijaisesti 39 300 hakijaa ja hyväksyttyjä oli 33 700. Lukiokoulutukseen haki 38 200 hakijaa, joista opiskelupaikan sai 34 400. Englanninkieliseen lukiokoulutukseen oli 216 ensisijaista hakijaa, joista opiskelupaikan sai 127. Ruotsinkielisiin koulutuksiin hyväksyttiin 3 900 hakijaa.
Vaativan erityisen tuen koulutuksiin haki tänä vuonna 3 900 hakijaa. Heistä opiskelupaikan sai 2 400, joista 1 600 oli perusopetuksen päättäviä. TUVA-koulutukseen oli 1 550 ensisijaista hakijaa, ja hyväksyttyjä oli yhteensä 3 300. Kansanopistojen opistovuosilinjoille haki 1 200 hakijaa, joista opiskelupaikan sai 870. TUVA-koulutukseen ja kansanopistojen opistovuosilinjoille hyväksytyistä valtaosa on keväällä perusopetuksesta valmistuneita.
Hakijat saavat tiedon valintojen tuloksista sähköpostiinsa
Oppilaitokset julkaisevat kevään yhteishaun tulokset 11.6. alkaen. Kaikki hakijat saavat Opetushallituksen Opintopolku-palvelun kautta sähköpostilla tiedon opiskelijavalinnan tilanteesta. Hyväksytyt hakijat saavat lisäksi sähköpostiinsa linkin, jonka kautta he voivat ottaa opiskelupaikan vastaan.
Opiskelupaikka tulee ottaa vastaan 25.6. mennessä. Hakijoilla on käytössä tänä keväänä uudistettu opiskelupaikan vastaanottonäkymä, joka tekee opiskelupaikan vastaanottamisen entistä helpommaksi. Näkymän ulkoasua on selkeytetty ja myös sisältöjä ja ohjeita muokattu hakijalle ymmärrettävämmiksi.
Kesän aikana on mahdollista hakea myös jatkuvissa hauissa
Ilman opiskelupaikkaa jäänyt hakija voi vielä tulla valituksi varasijalta kesän aikana. Varasijat ovat voimassa 14.8. saakka. Tämän lisäksi oppilaitokset voivat järjestää jatkuvia hakuja, joissa on mahdollista hakea yhteishaussa vapaaksi jääneille opiskelupaikoille. Tietoa koulutustarjonnasta ja hakuohjeita löytyy oppilaitosten verkkosivuilta sekä Opintopolku.fi-palvelusta.
Jos perusopetuksen päättävä oppivelvollinen ei saa opiskelupaikkaa yhteishaussa, aiemman koulun opinto-ohjaajat antavat hänelle tukea ja ohjausta koulutuspaikan etsimiseen kesän aikana. Jos oppivelvollinen on vielä kesän jälkeen ilman opiskelupaikkaa, vastuu ohjauksesta ja valvonnasta siirtyy hänen asuinkunnalleen.
Lisätietoja
- Erityisasiantuntija Satu Hornborg, puh. 029 533 1314, satu.hornborg [at] oph.fi (satu[dot]hornborg[at]oph[dot]fi)
Tiedotetta korjattu 12.6.2026 viittaussuhteen osalta: "TUVA-koulutukseen oli 1 550 ensisijaista hakijaa, ja hyväksyttyjä oli yhteensä 3 300."