Uutinen

Euro4VET-hanke tuo EU:n lähemmäs arkea ammatillisessa koulutuksessa

Kokemuksia Ammatillinen koulutus Erasmus+ Erasmus+ ammatilliselle koulutukselle Kansainvälistyminen
Jean Monnet -rahoitteinen Euro4VET-hanke on lisännyt merkittävästi ammatillisten oppilaitosten henkilöstön ja opiskelijoiden Eurooppa- ja EU-tietämystä eri puolilla Eurooppaa. Hankkeessa kehitetään uusia, digitaalisia ja osallistavia tapoja opettaa EU-aiheita – myös Suomessa. Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä Kpedun vastuulla oli opiskelijoille suunnatun virtuaalisen Eurooppa-kurssin toteuttaminen.
Euro2VET-hankkeen koordinaattorit

Euroopan unionin merkitys näkyy yhä vahvemmin kansalaisten arjessa ja työelämässä. Tästä lähtökohdasta syntyi Jean Monnet -hanke Euro4VET, jonka tavoitteena on vahvistaa EU-aiheiden opetusta ammatillisessa koulutuksessa. Hanke kehittää sekä opettajille että opiskelijoille suunnattuja koulutuskokonaisuuksia, jotka lisäävät ymmärrystä EU:n toiminnasta, arvoista ja kansalaisena vaikuttamisesta.

– Tavoitteet olivat helppoja sisäistää ja myös helppoja jalkauttaa oppilaitoksen sisällä. EU-tietoisuuden lisäämiselle on selkeä tarve, kertoo hankkeen koordinaattori Kpedun Heidi Jokinen.

Tarve kehittämiselle ja kansainvälisyydelle

Euro4VET-hanke sai alkunsa, kun portugalilainen oppilaitos – aiemmasta hankeverkostosta tuttu kumppani – ehdotti Jean Monnet -hankkeen hakemista.

–  Lähdimme mukaan hankkeeseen kahdesta syystä. Ensinnäkin halusimme vahvistaa opiskelijoiden ja henkilöstön EU‑osaamista ja tuoda EU‑teemat luontevaksi osaksi ammatillisen koulutuksen arkea. Toiseksi meille oli tärkeää päästä mukaan uudentyyppiseen hankemuotoon, oppia siitä ja laajentaa omaa kansainvälisen toiminnan kokonaisuuttamme. Kun meitä pyydettiin mukaan, näimme sen luontevana mahdollisuutena vahvistaa osaamistamme ja kasvattaa kv‑toiminnan roolia entisestään, Jokinen kertoo.

– Kansainvälisyys tuo vaihtelua ja ennen kaikkea eri näkökulmia. Tällaisessa hankkeessa on todella tärkeää kuulla, miten asioita katsotaan eri maissa, sanoo Jokinen.

EU-tietoa opettajille ja opiskelijoille

Euro4VET-hankkeen päätavoitteena on lisätä EU-tietoisuutta sekä opettajien että opiskelijoiden keskuudessa. Samalla hankkeessa vahvistetaan digitaitoja ja kehitetään uusia pedagogisia ratkaisuja.

Konkreettisia toimia ovat olleet muun muassa kansainvälinen opettajien koulutusviikko, opiskelijoille suunnattu verkkokurssi sekä kuukausittain julkaistava podcast. Lisäksi hankkeessa on järjestetty EU-tietämykseen liittyvä kansainvälinen opiskelijakilpailu ja Eurooppa-päivän juhlistaminen. Eurooppa-päiviä on juhlistettu jo kaksi kertaa ja kolmas on tulossa keväällä.

– Podcastit ovat olleet erityisen kiinnostava ja melko uudenlainen toimintamuoto kansainvälisesti. Ne ovat systemaattisia ja helposti hyödynnettävissä opetuksessa, Jokinen kertoo.

Kpedussa on käytössä hyvä studio, ja podcast-tuotannot ovat käytössä monipuolisesti varmasti myös hankkeen jälkeen.

Opiskelijat innostuivat mukaan

Hankkeen vastaanotto on ollut Jokisen mukaan poikkeuksellisen myönteinen.

– Olen ollut aidosti yllättynyt siitä, miten innokkaasti opiskelijat ovat lähteneet mukaan. EU-aiheet kiinnostavat, eikä osallistujia ollut vaikea löytää, hän sanoo.

Opiskelijoille suunnattu EU-tietokilpailu keräsi osallistujia laajasti: jokaisesta maasta osallistui kymmenen joukkuetta, joissa kussakin oli neljä opiskelijaa. Kilpailun teemoja olivat muun muassa EU:n instituutiot, arvot ja kansalaisena toimiminen. Voittajajoukkueet jokaisesta maasta pääsevät tutustumaan EU-instituutioihin Brysselissä.

Myös opettajien rooli on ollut keskeinen. Portugalissa järjestetyn opettajaviikon jälkeen osallistujat ovat vieneet osaamista eteenpäin omiin oppilaitoksiinsa.

– Aion itse perehtyä perusteellisesti kaikkiin hankkeen teema-alueisiin, ja uskon niiden kiinnostavan myös kansainvälisyystiimiäni sekä muuta henkilöstöä. Hankkeen myötä EU‑osaaminen vahvistuu laajasti koko organisaatiossamme, Jokinen toteaa.

Yhteiskehittämistä ja uusia avauksia

Hankkeessa on ollut mukana kumppaneita Espanjasta, Portugalista, Turkista, Belgiasta ja Pohjois-Makedoniasta. Jokisen mukaan yhteistyö on ollut poikkeuksellisen sujuvaa.

– Koordinaattorien rooli on ratkaiseva. Portugalin koordinaattori on vetänyt hanketta erittäin systemaattisesti, ja koko tiimi on hitsautunut hyvin yhteen. Tämä on yksi Kpedun parhaista kansainvälisistä hankkeista myös ilmapiirin puolesta.

Hankkeen aikana on syntynyt uusia toimintamalleja, joita aiotaan vakiinnuttaa. Podcastit ja verkkokurssien sisällöt on helppo liittää osaksi niin yhteisiä kuin ammatillisia tutkinnon osia. Online- kurssi otetaan kiinteäksi osaksi opiskelijoiden kv-matkavalmennusta.

Yksi konkreettinen esimerkki jatkuvuudesta nähtiin jo viime syksynä, kun kaksi oppilaitosta kiinnostui järjestämään EU-kurssin hankkeessa kehitetyn materiaalin pohjalta.

– Tämä kertoo siitä, että tulokset ovat aidosti hyödynnettävissä, Jokinen toteaa.

Jean Monnet -hankkeet madaltavat kynnystä EU-rahoitukseen

Euro4VET-hankkeen kokonaisbudjetti on noin 300 000 euroa, josta Kpedun osuus on 50 000 euroa. Euroopan komissio on osoittanut kiinnostusta hanketta kohtaan, ja kokemukset Jean Monnet -instrumentista ovat olleet rohkaisevia.

– Jean Monnet -hankkeet madaltavat kynnystä hakea muutakin rahoitusta komissiosta. Ne ovat tärkeitä välineitä ammatillisen koulutuksen kehittämisessä ja voivat toimia askelina kohti suurempia hankkeita, Jokinen sanoo.

Innostus on johtanut myös jatkoon: hanketoimijat ovat jo hakeneet uutta Jean Monnet -hanketta osin uudella teemalla ja osin tutulla kumppaniverkostolla.

Euro4VET-hanke päättyy lokakuussa 2026, mutta sen vaikutusten odotetaan näkyvän ammatillisen koulutuksen arjessa vielä pitkään.

TEKSTI: Sari Huttunen, Heidi Jokinen