Uutinen

Teollisuuden perustutkinnon tutkintokokeilu

Koulutus ja tutkinnot Ammatillinen koulutus Tutkinnon perusteet
Pienenevät ikäluokat haastavat myös ammatillisen koulutuksen järjestäjiä pohtimaan käytännön ratkaisuja tutkintotarjonnan ylläpitämiseksi. Ammatillisen koulutuksen toimijat ovat käyneet jo pari vuotta keskustelua tekniikan alan tutkintojen yhdistämismahdollisuuksista. Samalla elinkeinoelämä odottaa, että tutkinnon perusteet vastaisivat aiempaa nopeammin työelämän muuttuviin osaamistarpeisiin ja tutkinnot olisivat entistä joustavampia ja työelämälähtöisempiä. Yhdeksi ratkaisuksi on ehdotettu teollisuuden perustutkinnon tutkintokokeilua, josta Opetushallitus kuulee koulutuksen järjestäjiä ja työelämää helmikuun aikana.
Sinisävyisessä kuvassa näkyy graafisia elementtejä ja käsiä, joissa on palapelin paloja.
Palapelin palaset

Opetushallitus selvittää parhaillaan laaja-alaisen teollisuuden perustutkinnon tutkintokokeilun mahdollisuutta lausuntokierroksella, joka järjestetään helmikuun aikana. Ammatillisen koulutuksen lain mukaan ammatillisten tutkintojen kehittämiseksi voidaan järjestää määräaikaisia, enintään 6 vuotta koskevia kokeiluja. Opetus- ja kulttuuriministeriö säätää asetuksella kokeiltavista tutkinnoista Opetushallituksen valmisteleman esityksen pohjalta.

Tarkoituksena olisi kokeilla teollisuuden työtehtäviin osaamista tuottavaa perustutkintoa, jolla vastattaisiin teollisuuden muuttuvan osaamistarpeisiin ja parannettaisiin koulutuksen joustavuutta ja työelämävastaavuutta. Tavoitteena ei ole tuottaa yleisosaajia ilman ammattia, vaan monialainen teollinen ammattilainen, jolla on tunnistettava osaamisprofiili. Teollisuuden perustutkinto madaltaisi hakeutumista tekniikan alan koulutukseen, kun opiskelijan ei tarvitse lukita itseään kapeaan ammatti-identiteettiin jo koulutukseen hakeutuessaan.

Kokeilututkinnon pohjana ovat alustavasti kone- ja tuotantotekniikan ja prosessiteollisuuden perustutkinnot. Kokeilussa voidaan hyödyntää myös muiden alojen tutkintojen tutkinnon osia liittyen teollisuuden monialaisiin työtehtäviin.

Opetushallitus valmistelee opetus- ja kulttuuriministeriölle esitystä teollisuuden perustutkinnon lisäämisestä ammatillisen koulutuksen tutkintorakenteeseen kokeilua varten. Perusteiden laadinta käynnistyy myöhemmin yhteistyössä kokeiluun osallistuvien koulutuksen järjestäjien ja työelämän kanssa myöhemmin siten, että perusteet tulisivat voimaan 1.8.2028.

Lisätiedot

Jarno Pöntinen (jarno.pontinen [at] oph.fi (jarno[dot]pontinen[at]oph[dot]fi)) ja Jaana Villikka-Storm (jaana.villikka-storm [at] oph.fi (jaana[dot]villikka-storm[at]oph[dot]fi))