Beskrivning av ansökan
Syftet med projektunderstödet är att främja genomförandet av riktlinjerna och åtgärderna i den nationella läskunnighetsstrategin 2030.
Nationella läskunnighetsstrategin 2030:
https://www.oph.fi/sv/statistik-och-publikationer/publikationer/nationella-laskunnighetsstrategin-2030
Teman för ansökan
Med statsunderstödet finansieras två olika teman:
Tema 1: Utarbetande eller genomförande av kommunens läskunnighetsstrategi eller åtgärdsprogram för läskunnighet
Avsikten med projektunderstödet är att kommunen eller kommunnätverket förbinder sig till att främja kommuninvånarnas läskunnighet på ett långsiktigt och systematiskt sätt. Inom verksamheten bereds en ny lokal eller regional läskunnighetsstrategi eller ett åtgärdsprogram för läskunnighet för kommunen eller kommunnätverket eller en strategi som redan existerar utvecklas.
Verksamheten förankras i kommunernas grundarbete och inom verksamheten utnyttjas strukturer som redan existerar, såsom basverksamheten i skolor, inom småbarnspedagogik och vid bibliotek. Inom verksamheten utnyttjas existerande modeller och material till stöd för läskunnighetsarbetet, såsom programmen En läsande småbarnspedagogik, En läsande skola och En läsande kommun med tillhörande verktyg.
Programmet En läsande småbarnspedagogik:
https://www.oph.fi/sv/teman-och-utveckling/programmet-for-laskunnighet/en-lasande-smabarnspedagogik
Verktyget för kartläggning och utveckling av det läsfrämjande arbetet inom småbarnspedagogiken:
https://lukevavarhaiskasvatus.nmi.fi/
Programmet En läsande skola:
https://www.oph.fi/sv/teman-och-utveckling/programmet-for-laskunnighet/en-lasande-skola
Verktyget för kartläggning och utveckling av det läsfrämjande arbetet i skolan:
https://lukevakoulu.nmi.fi/
Programmet En läsande kommun:
https://www.oph.fi/sv/teman-och-utveckling/programmet-for-laskunnighet/en-lasande-kommun
Tema 2: Utveckling av en existerande verksamhetsmodell
Inom verksamheten vidareutvecklas en verksamhetsmodell som redan existerar. I projektplanen ska man kunna påvisa verksamhetsmodellens genomslagskraft.
Etableringen av verksamhetsmodellen efter finansieringsperioden ska beaktas i projektplanen. Det ses som en fördel om man inom projektet utnyttjar strukturer, modeller eller material som redan existerar.
Rättsgrund
Statsunderstödslagen (688/2001)
Statsbudgeten 2026, moment 29.01.31.4.02