Lektorernas arbetsuppgifter varierar enligt mottagande universitet, men huvuduppdraget är att undervisa i finska språket samt Finlands litteratur och kultur.
För närvarande finns en lektor utsänd av Utbildningsstyrelsen i Peking i Kina, Riga i Lettland, Vilnius i Litauen, Warszawa i Polen, Paris i Frankrike, Cluj-Napoca i Rumänien, Prag i Tjeckien, Budapest och Szeged i Ungern, Tartu i Estland och Seattle i USA.
Universitetens kontaktuppgifter hittar du här (på engelska).
Vem kan ansöka om att bli lektor?
Du kan ansöka om en plats som lektor om du har
- lämplig högre högskoleexamen,
- minst ämnesstudier eller vitsordet cum laude approbatur i finska, finsk-ugrisk språkforskning eller östersjöfinska språk (allmän linje) eller fördjupade studier i finska språket eller motsvarande magisterprogram avsett för internationella studerande,
- undervisningserfarenhet och
- lämpliga språkkunskaper.
Du ska ha kunskaper i finska som motsvarar modersmålsnivå.
Om du har avlagt din examen utomlands, ska dina studier i finska till sitt innehåll motsvara ämnes- eller fördjupade studier i finska vid ett finländskt universitet.
Som merit betraktar vi
- studier i finska som andra eller främmande språk,
- studier i Finlands litteratur och andra kulturämnen,
- erfarenhet av att undervisa finska som andra eller främmande språk, och
- erfarenhet av universitetsundervisning.
Det mottagande universitetet kan också ha egna önskemål angående lektorns specialkunskaper.