Nyheter

En ny digital miljö kommer att underlätta unga idrottares tidshantering och träning

Erfarenheter Erasmus+ Erasmus+ för motions- och idrottsområdet – Sport Internationalisering
Livet för unga idrottare som tränar målinriktat kan vara ett verkligt pussel när det i kalendern ska finnas plats för skolgång, träning, resor och dessutom ett socialt liv. Om ett par år kan en idrottare hantera allt detta med en skräddarsydd applikation för idrottare. Utvecklingen av applikationen har fått understöd från Erasmus+-programmet.
Ampumahiihtoharjoitukset käynnissä.

Projektet DC4Biathletes producerar en digital miljö som betjänar unga idrottare och föreningar på ett sätt som inte tidigare har utnyttjats inom skidgrenarna. I pilotskedet riktar sig applikationen till skidskyttar, men avsikten är att senare utvidga grenutbudet så att varje ung idrottare kan kombinera alla viktiga tidtabeller och saker på samma plats. Målet är att underlätta vardagen så att idrottaren kan koncentrera sig på sin idrottsprestation så bra som möjligt. 

Unga idrottares behov är grund för utvecklingen

Idén med projektet kom troligtvis från Internationella skidförbundet, som hade kontakter med idrottsinstitutet vid universitetet i Warszawa. Skidförbundet ville underlätta karriärvägen för unga som är intresserade av skidåkning. Re:vise Hub förverkligade den tekniska delen av projektet. Re:vise Hub:s grundare Jouni Oksanen var med och förnyade de digital plattformar som användes av internationella skidskytteförbundet. Projektet DC4Biathletes har redan kommit bra igång. 

-    För närvarande befinner sig projektet i ett skede där man mer detaljerat definierar det problem som det aktuella digitala verktyget erbjuder en lösning på, berättar Oksanen. 

Som grund för denna definition har man intervjuat unga idrottare och samlat in deras tankar och synpunkter. Universitetet i Ljubljana genomför intervjuerna. De unga är redan i stor utsträckning delaktiga i den digitala världen, men en väsentlig fråga i utvecklingen av applikationen är vilket slags verktyg som skulle vara det bästa verktyget för att hjälpa unga idrottare att hantera vardagspusslet och tidtabellerna.  

-    Samtidigt som vi samlar in information från de unga har vi redan börjat bygga upp applikationens första skede. I den digitala utvecklingen framskrider arbetet så att vi gör de första prototyperna och därefter utvärderar, testar och itererar vi. Att skapa en digital miljö är en kontinuerlig process.

Idrottarens hela vardag finns i samma applikation

En ung idrottare har många olika intressentgrupper – till exempel skolan, lärarna, föräldrarna, tränarna, mentorerna – och samarbetet och interaktionen med dem ska kunna kopplas till applikationen. 

-    I den miljö vi bygger kan man också skapa olika inlärningsplattformar till exempel för att lära sig reglerna för skidskytte. 
Det ingår också en övningsdagbok där tränaren kan följa med framstegen i träningen. Till exempel måste denna typ av innehåll också kunna begränsas till vissa personer – man vill inte nödvändigtvis dela sin egen träning med alla. 

Det är också viktigt att erbjuda lösningar på olika problem med anknytning till resande; ungdomar som idrottar reser ju mycket till träningsläger och tävlingar. Dessutom har de unga ett starkt behov av gemenskap och även här ska applikationen erbjuda möjligheter; oberoende av språkbarriärer. 

-    Unga idrottare från olika länder talar inte nödvändigtvis samma språk – även om de kan engelska i stor utsträckning, så talar inte alla det.  

Spelifiering motiverar ungdomarna

I bakgrundsintervjuerna med de unga har även spelifieringen lyfts fram starkt.

-    Du får till exempel en diamant när du har gjort tio träningar och sedan kan du tävla om antalet diamanter med andra. 
Dessutom använder ungdomarna hellre Instagram och TikTok än egentliga idrottsapplikationer. Detta beaktas i utvecklingen av applikationen så att unga idrottare i sinom tid blir intresserade av att använda den. Likaså bör man beakta att även denna miljö säkert kommer att användas mest på mobiler. 

-    Projektet blir helt färdigt i slutet av 2027. Den digitala plattformen distribueras i slutet av 2026 och då ser vi i praktiken vad som fungerar och vad som inte gör det. 

I detta projekt är applikationen skräddarsydd för skidskyttars behov, men i fortsättningen är det meningen att applikationen ska utvidgas och tillämpas på vilken idrottsgren som helst. 

Oksanen har åtminstone ett praktiskt råd till dem som planerar ett Erasmus+-projekt med anknytning till digitalisering.

-    Det lönar sig att göra projektplanen mycket omsorgsfullt och inkludera rikligt med detaljer om projektet i planen.

DC4Biathletes-projektet

  • Projekttyp: Erasmus+ för motions- och idrottsområdet, samarbetspartnerskap (KA2)
  • Koordinator: Polska idrottsinstitutet
  • Projekttid: 1/2025–11/2027
  • Partnerländerna: Ljubljanas universitet (Slovenien), Re:vise Hub (Finland) samt Internationella skidskytteförbundet och Europeiska federationen för idrottspsykologi
  • Finansiering: 400 000 €

Det digitala steget på europeiskt vis

Artikeln ingår i artikelserien Det digitala steget på europeiskt vis, där vi lyfter fram Erasmus+-projekt som främjar digitalisering.

Text: Aino Kivelä: