Nyheter

Ny webbsida med stödmaterial för att öka fysisk aktivitet inom yrkesutbildningen

Aktuellt Yrkesutbildning Ungdomsväsendet Idrott och sport Välbefinnande Undervisning och handledning Elev- och studerandevård
Utbildningsstyrelsen har sammanställt ett stödmaterial för att öka den fysiska aktiviteten inom yrkesutbildningen. Målet med materialet är att stödja de studerandes fysiska aktivitet och därmed främja deras välbefinnande och lärande som helhet. Även små handlingar som ökar den fysiska aktiviteten kan göra skillnad.
Dekorativ bild.

Utbildningsstyrelsen har på sin webbplats publicerat material för att främja fysisk aktivitet inom yrkesutbildningen. Man har sammanställt information om olika möjligheter att öka de studerandes fysiska aktivitet i olika lärmiljöer och situationer.

Materialet på webbsidan riktar sig till hela undervisnings- och handledningspersonalen och till läroanstalternas ledning samt till dem som arbetar med studerandevårdstjänster inom yrkesutbildningen. Webbsidan kan också vara av intresse för andra som arbetar med studerande, till exempel inom ungdomsväsendet, idrottsplatser och idrottsföreningar.

Målet med materialet är att stödja den fysiska aktiviteten inom yrkesutbildning och därmed främja de studerandes välbefinnande och lärande som helhet. Materialet utgår från regeringens och regeringsprogrammets mål att öka den fysiska aktiviteten inom alla åldersgrupper.

- Fysisk aktivitet stöder de studerandes fysiska, psykiska och sociala välbefinnande som helhet, vilket i sin tur främjar lärandet och orken i arbetet. Att främja de studerandes hälsa, välbefinnande och lärande är en gemensam sak för alla oss som arbetar med yrkesutbildning, säger undervisningsrådet Tuija Artama.

Det är möjligt att föra in fysisk aktivitet i många situationer och olika miljöer. Även små handlingar har betydelse.

- Fysisk aktivitet kan föras in i undervisningen och handledningen genom att hålla aktiva pauser då man tillsammans tänjer eller står på ett ben. Man kan också handleda de studerande att motionera under diskussioner eller i samband med par- och grupparbeten. Under pauserna kan man uppmuntra de studerande att ta en promenad eller till exempel spela pingis, säger Artama.

- Det är fint om de studerande kan få använda läroanstaltens idrottslokaler och redskap även under pauserna och på fritiden. Det går också bra att främja fysisk aktivitet i lokalerna och med hjälp av olika möbler, såsom justerbara elbord och olika slags stolar, fortsätter Artama.

Gemensam planering av arbetet med att främja fysisk aktivitet engagerar ledningen, personalen och de studerande

Att främja de studerandes fysiska aktivitet är ett långsiktigt arbete som kräver engagemang från ledningens sida och ett arbete som omfattar hela gemenskapen. Läroanstaltens ledning har en särskilt stor betydelse i att skapa möjligheter för att främja fysisk aktivitet i vardagen.

Även samarbetet mellan olika sakkunniga, till exempel samarbetet med studerandehälsovården, är viktigt. Vid hälsogranskningen bedömer hälsovårdaren om den studerande behöver stöd och vid behov funderar hen tillsammans med den studerande på olika sätt att öka den fysiska aktiviteten.

Hela personalen och de studerande ska involveras i främjandet av den fysiska aktiviteten. Verksamhet som främjar fysisk aktivitet kan planeras tillsammans och genomföras till exempel i undervisningen, under pauser samt vid olika evenemang och temadagar. Vid många läroanstalter finns det till exempel motionstutorer som sammanställer och för fram de studerandes önskemål och synpunkter. En gemensam planering ökar engagemanget för verksamheten.

- När de studerande själva får vara med i planeringen ökar samtidigt deras motivation för att motionera och deras förståelse för hur stor betydelse den fysiska aktiviteten har för vårt välbefinnande. Samtidigt uppstår ofta också nya sätt att öka den fysiska aktiviteten – sätt som intresserar de studerande och som passar just för dem, säger Artama.

Mer information

Undervisningsrådet Tuija Artama, tuija.artama [at] oph.fi, +358 29 533 1427