Studieplats för 11 500 nya studerande i höstens gemensamma ansökan till högskolorna
Antagningsresultaten i höstens gemensamma ansökan till högskolor har publicerats. I den här ansökan ansökte man om studieplats till utbildning som inleds i januari 2026.
I den gemensamma ansökan deltog 33 900 sökande, av vilka 11 500, dvs. 34 %, fick studieplats. Till yrkeshögskolor antogs 11 300 studerande och till universitet 170 studerande.
Utbildningsutbudet i ansökan bestod huvudsakligen av yrkeshögskoleutbildningar: det gick att söka till 20 yrkeshögskolor och två universitet. Av ansökningsmålen var 301 till yrkeshögskola och nio till universitet. 98 % av de sökande ansökte till en yrkeshögskola, 1 % till ett universitet och 1 % till båda.
Över hälften fick en studieplats på den utbildning de i första hand sökte till
Av de som nu erbjöds en studieplats fick 67 % en plats på sitt första ansökningsönskemål.
I genomsnitt valde sökande 3,1 ansökningsönskemål på ansökningsblanketten. I högskolornas gemensamma ansökan går det att söka till sammanlagt sex utbildningar.
Till utbildningar som erbjuds dem som avlagt examen på andra stadiet, det vill säga utbildningar som leder till lägre högskoleexamen (YH-examen eller kandidatexamen på universitet) eller kandidat- och magisterexamen, ansökte 28 900 sökande. Av dem antogs 9 460 studerande. Av de antagna fick 43 % en studieplats på basis av betyg och 50 % på basis av urvalsprov.
Antagning på basis av betyg gäller de utbildningar riktade till sökande som avlagt examen på andra stadiet. Resten av platserna fylldes genom andra antagningssätt, till exempel på basis av öppna högskolestudier.
17 % (1 990) av dem som fick studieplats i höstens gemensamma ansökan antogs till universitetens magisterutbildningar eller till yrkeshögskolornas högre yrkeshögskoleexamina. Antalet sökande till dessa utbildningar var 5 780.
Av högskolornas nybörjarplatser reserverades i höstens gemensamma ansökan omkring 63 % för förstagångssökande. Av det totala antalet sökande var andelen förstagångssökande nu 68 % och av de antagna 76 %. Ifjol var motsvarande andel 76 % av de sökande och 76 % av de antagna. Vid yrkeshögskolorna var andelen förstagångssökande 77 % av de antagna och vid universiteten 24 %.
Antagning från reservplats möjlig ännu i december
Sökande har denna vecka fått information om resultaten i höstens gemensamma ansökan via e-post från Utbildningsstyrelsens tjänst Studieinfo. Studieplatsen ska tas emot i slutet av november. Det är möjligt att antas från reservplats i början av december.
Högskolorna kan ordna tilläggsansökningar oftast i månadsskiftet november-december till studieplatser som inte fyllts i den gemensamma ansökan. Utbildningarna finns i Studieinfo och på högskolornas webbplatser efter att högskolorna fattat beslut om att ordna tilläggsansökan.
Vårens första gemensamma ansökan ordnas 7–21.1.2026 och vårens andra gemensamma ansökan 10–24.3.2026. I den första gemensamma ansökan kan man söka till engelskspråkiga utbildningar och utbildningar vid Konstuniversitetet samt till utbildning inom teaterkonst vid Tammerfors universitet. I den andra gemensamma ansökan kan man söka till finsk- och svenskspråkiga utbildningar. Ansökan till utbildningarna görs via Studieinfo.
Mer information:
- Specialsakkunnig Topias Kähärä, topias.kahara [at] oph.fi (topias[dot]kahara[at]oph[dot]fi), tfn 029 533 1758
- Specialsakkunnig Mikko Eronen, mikko.eronen [at] oph.fi (mikko[dot]eronen[at]oph[dot]fi), tfn 029 533 1485