Småbarnspedagogiken firas med en temavecka och i år lyfter vi fram lekens betydelse för barnets välbefinnande och lärande
I Grunderna för planen för småbarnspedagogik konstateras att leken har en central roll inom småbarnspedagogiken. Genom leken och när barnet leker utforskar barnet den omgivande världen och dess fenomen, övar kommunikationsfärdigheter och bygger upp en förståelse för sig själv, sina känslor och sin omgivning.
Leken främjar barnets kognitiva, språkliga, fysiska och socioemotionella utveckling. Med kognitiv utveckling avses till exempel tänkande, minne, problemlösning och kreativitet, medan språklig utveckling avser till exempel ett växande ordförråd, interaktion och berättande. Med fysisk utveckling avses kroppskontroll, motoriska färdigheter och rörelseglädje, och med socioemotionell utveckling avses till exempel hantering av känslor, empati och självreglering.
Temaveckan bjuder in personalen inom småbarnspedagogiken att betrakta leken både som ett pedagogiskt verktyg och som en verksamhet med ett egenvärde för barnet.
Det gemensamma temat får olika lokala former
Temaveckan erbjuder återigen ett gemensamt riksomfattande tema, men själva genomförandet formas på lokal nivå. Anordnarna av småbarnspedagogik och verksamhetsställena kan under veckan till exempel ordna lekdagar, föra pedagogiska samtal i arbetsgemenskapen och i teamen, informera vårdnadshavarna om lekens betydelse samt planera projekt och dokumentera verksamheten tillsammans med barnen.
Temaveckan bjuder in alla inom småbarnspedagogiken att uppmärksamma leken och ge den det värde den förtjänar. Målet med veckan är att stärka förståelsen för lekens betydelse och för vad det i bästa fall kan innebära att stärka leken inom småbarnspdagogiken.
Från och med den 31 augusti presenterar vi tidigare publicerat stödmaterial och ger dagligen tips på hur materialet kan användas på den välbekanta sidan för temaveckan Småpeddagen. Vi tar gärna emot exempel på hur materialet har använts. Dela också gärna dina lektips på Facebook och LinkedIn med hashtaggen #smapeddagen.
Under evenemangsdagen delar vi lokala evenemang, erfarenheter och pedagogiska tips
Temaveckan kulminerar i en lokal evenemangsdag fredagen den 4 september. Dagen ger ett bra tillfälle att berätta för beslutsfattare och vårdnadshavare om lekens betydelse och om hur leken utvecklas tillsammans med barnen. Dela gärna lokala evenemang, erfarenheter och pedagogiska tips i sociala medier med hashtaggen #smapeddagen och #vasuistavauhtia.
Kontaktpersoner för evenemangsveckan Vasuista vauhtia 2026
Charlotta Rehn, undervisningsråd
Kati Costiander, opetusneuvos
Kati Kaplin, opetusneuvos
Heidi Usmi, opetusneuvos
etunimi.sukunimi(a)oph.fi