Det nya partnerskapsprogrammet för högre utbildning Higher Education Partnership Programme (HEP) håller på att färdigställas och kommer att behandlas i utrikesministeriets kvalitetssäkringsgrupp i början av hösten 2022.
Nya nyckelelement i programmet är bland annat ett mer jämlikt partnerskap mellan högskolor i Finland och utvecklingsländer och förstärkning av det ömsesidiga lärandet mellan högskolor i utvecklingsländer. Finansieringsmodellen har också ändrats så att den bättre återspeglar principen om jämlikt partnerskap. I stället för en totalkostnadsmodell har alla högskolor i Finland och partnerländerna en fast andel på 20 procent för administrativa kostnader. Lärarnas och studenternas mobilitet är också ett nytt inslag i programmet.
Närmare uppgifter om tidtabellen kommer att publiceras på webbplatsen när den är bekräftad. Högskolorna bör tillsammans med sina partner i utvecklingsländerna förbereda sig på att ansökningsomgången inleds i oktober-november.