I grunderna för läroplanen anknyter etik till flera mål för undervisningen i innehållet i läroämnet religion i årskurserna 7–9. Dessa mål är till exempel ”handleda eleven att utforska centrala etiska begrepp, de mänskliga rättigheterna och de etiska principerna i den religion som studeras samt i andra religioner och åskådningar” (M6), ”uppmuntra eleven att fundera över livsfrågor i anknytning till mänskligheten och aktuella etiska frågor och egna värderingar i förhållande till dem” (M8) samt ”inspirera eleven att granska de etiska dimensionerna i sina val och hur de påverkar välbefinnandet och uppmuntra eleven till en hållbar livsstil” (M9) (eGrunder).
På motsvarande sätt är målen för undervisningen i livsåskådningskunskap att ”handleda eleven att iaktta etiska dimensioner i sitt liv och sin omgivning och att utveckla sitt etiska tänkande” (M8), ”uppmuntra eleven att reflektera över hur de egna valen påverkar en hållbar framtid lokalt och globalt” (M9) och ”handleda eleven att inse betydelsen av och den etiska grunden för människovärdet, de mänskliga rättigheterna och människors jämlikhet” (M10) (eGrunder).
Gemensamt för dessa mål är att de gäller etikens olika aspekter: begrepp, principer, frågor, funderingar, val samt deras inverkan på elevens eget liv, de gemenskaper och den miljö där eleven vistas.
Materialets texter är avsedda för lärare som stöd för undervisningen i etik. Uppgifterna är avsedda att användas med eleverna under lektionerna i åskådningsämnena.