Valtionavustus

Hankeavustukset kansallisen lukutaitostrategian toimeenpanon edistämiseen 2026

Lukutaito-ohjelma Lukutaito
Tila
Haettavissa
Hakuaika
23.3.2026 – 23.4.2026 klo 16:15
Hakulomake
Määräraha
1 000 000 €
Lisätietoa antavat
Lisätietoja antavat:
Opetusneuvos, Lukutaito-ohjelma, Elisa Helin, 029 533 1280

Erityisasiantuntija, Lukutaito-ohjelma, Belinda Kardén, 029 533 1827 (ruotsinkieliset hakijat)

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa: etunimi.sukunimi@oph.fi

Haun kuvaus

Hankeavustuksen tarkoituksena on edistää Kansallisen lukutaitostrategian 2030 suuntaviivojen ja toimenpiteiden toteutumista.

Kansallinen lukutaitostrategia 2030
https://www.oph.fi/fi/tilastot-ja-julkaisut/julkaisut/kansallinen-lukutaitostrategia-2030

Haun teemat 

Valtionavustuksessa rahoitetaan kahta eri teemaa:

Teema 1: Kunnan lukutaitostrategian tai lukutaidon toimenpideohjelman luominen tai täytäntöönpano

Hankeavustuksen tarkoituksena on, että kunta tai kuntaverkosto sitoutuu kehittämään kuntalaistensa lukutaitoa pitkäjänteisesti ja systemaattisesti. Toiminnassa kunnalle tai kuntaverkostolle voidaan valmistella uusi paikallinen tai alueellinen lukutaitostrategia tai lukutaidon toimenpideohjelma tai kehittää jo olemassa olevaa strategiaa.

Toiminta sidotaan kuntien perustyöhön, ja siinä hyödynnetään jo olemassa olevia rakenteita, kuten koulujen, varhaiskasvatuksen ja kirjaston perustoimintaa. Toiminnassa hyödynnetään olemassa olevia toimintamalleja ja materiaaleja lukutaitotyön tueksi, kuten Lukeva varhaiskasvatus-, Lukeva koulu- ja Lukeva kunta -ohjelmia ja niihin liittyviä työkaluja.

Lukeva varhaiskasvatus -ohjelma:
https://www.oph.fi/fi/lukeva-varhaiskasvatus 

Varhaiskasvatuksen lukutaitotyön kartoittamisen ja kehittämisen työkalu:
https://lukevavarhaiskasvatus.nmi.fi/ 

Lukeva koulu -ohjelma:
https://www.oph.fi/fi/lukeva-koulu 

Peruskoulun lukutaitotyön kartoittamisen ja kehittämisen työkalu:
https://lukevakoulu.nmi.fi/ 

Lukeva kunta -ohjelma:
https://www.oph.fi/fi/lukeva-kunta 

Teema 2: Olemassa olevan toimintamallin kehittäminen 

Toiminnassa jatkokehitetään jo olemassa olevaa toimintamallia. Hankesuunnitelmassa on osoitettava, että toimintamalli on ollut vaikuttava.

Hankesuunnitelmassa tulee huomioida toimintamallin vakiinnuttaminen rahoituskauden jälkeen. Eduksi katsotaan, jos hankkeessa hyödynnetään jo olemassa olevia rakenteita, toimintamalleja tai materiaaleja.

Säädösperusta

Valtionavustuslaki (688/2001) 
Valtion vuoden 2026 talousarvio, momentti 29.01.31.4.02

  • Hankeavustuksella edistetään Kansallisen lukutaitostrategian 2030 suuntaviivojen ja toimenpiteiden toteutumista.
  • Avustettava toiminta perustuu lukutaitostrategian toimenpide-ehdotuksiin.
  • Avustettavassa toiminnassa pyritään luomaan lukutaitoa edistäviä rakenteita.
  • Toiminta tapahtuu moniammatillisessa ja/tai hallinnonalojen välisessä yhteistyössä.
  • Toiminnassa hyödynnetään lukutaitotyön tukena olemassa olevia malleja ja materiaaleja, kuten Lukeva varhaiskasvatus-, Lukeva koulu- ja Lukeva kunta 
    -ohjelmia sekä lukutaitotyön kartoittamisen ja kehittämisen työkaluja varhaiskasvatukseen ja peruskouluun (Niilo Mäki Instituutti).
  • Toiminta sidotaan olemassa oleviin rakenteisiin, kuten koulujen, varhaiskasvatuksen ja kirjaston perustoimintaan.
  • Haun päätöksissä painotetaan lukutaitoa edistävän työn alueellista kattavuutta ottaen huomioon aiemmat lukutaitotyöhön suunnatut avustukset.

Hakijoina voivat olla kunnat, kuntayhtymät, rekisteröidyt yhteisöt tai säätiöt sekä yliopistot ja ammattikorkeakoulut sekä niiden muodostamat verkostot.

Mikäli avustusta haetaan yhteishankkeelle, yksi verkosto eli yhteishanke hakee avustusta yhdellä hakemuksella. Avustuksen päähakijayhteisönä ja hakemuksen laatijana toimii verkoston koordinaattoriksi valittu hakukelpoinen organisaatio. Hakemuksessa tulee kuvata yhteishankkeen muut hakukelpoiset osapuolet yhteyshenkilöineen ja vastuualueineen sekä hakijoiden kesken yhteisesti sovittu hankesuunnitelma. 

Toimijat, jotka eivät ole hakukelpoisia, voivat olla hankkeissa mukana palveluntarjoajina (hakulomakkeen kenttä ”Muut yhteistyökumppanit” ja hankkeen talousarviossa kenttä ”Palvelut”).

Valtion oppilaitokset voivat olla valtionavustusta saavissa hankkeissa mukana (hakulomakkeen kenttä ”Muut yhteistyökumppanit”), mutta ne eivät voi olla valtionavustuksen hakijana tai yhteishankkeen osapuolena.

Avustusten myöntämisen välttämättömät edellytykset:

  • Hakija on hakukelpoinen
  • Hakemus on saapunut määräajassa Opetushallituksen sähköiseen hakupalveluun. Myöhästyneitä hakemuksia ei käsitellä.
  • Avustuksen käyttötarkoitus on käytölle asetettujen tavoitteiden mukainen.
  • Avustettava hanke on suunniteltu toteutettavaksi avustuksen käyttöajan rajoissa.

Opetushallitus asettaa haettavaksi valtion vuoden 2026 talousarvioon sisältyvästä momentin 29.01.31.4.02. määrärahasta valtionavustusta enintään 1 000 000 euroa kansallisen lukutaitostrategian toimeenpanon edistämiseen osana kansallisen lukutaitostrategian toimeenpanoa.

Avustuksen hakijan tulee ottaa huomioon, että valtionavustusta myönnetään enintään 75 % hankkeen kokonaiskustannuksista, joten hakijan omarahoitusosuus on vähintään 25 %.

Avustuksen käyttöaika alkaa avustuspäätöksen hyväksymisen jälkeisenä päivänä ja päättyy 31.12.2027.

Avustusta voidaan käyttää haun kuvauksen ja tavoitteiden mukaisiin käyttötarkoituksiin. Hakija kuvaa hakulomakkeen talousarviossa avustuksen käyttökohteet menoluokittain. 

Avustusta ei voi käyttää avustuksen saajan perustoiminnan rahoittamiseen. 
Avustusta ei voi käyttää digitaalisten sovellusten, tapahtumien, kampanjoiden tai materiaalien tuottamiseen. 
Avustusta ei voi käyttää ulkomaan matkakustannuksiin.
Avustusta voi käyttää vähäisissä määrin henkilöstön osaamisen kehittämiseen ja siitä aiheutuviin kustannuksiin.

Avustusta ei myönnetä, jos samaan tai päällekkäiseen toimintaan saadaan muuta Opetushallituksen tai muun osapuolen rahoitusta. Avustusta voidaan käyttää aiemmin aloitetun toiminnan jatkamiseen ja kehittämiseen.

Hankkeelle palkataan vastuuhenkilö, joka koordinoi avustettavaa toimintaa yhteistyössä hankkeen työryhmän kanssa. Vastuuhenkilön tehtävät ja hänen tehtävästään hankeaikana aiheutuvat kustannukset tulee perustella hakemuksessa.

Hakijoita pyydetään huomioimaan hankesuunnitelmassa ja kustannusarviossa se, että  Opetushallitus järjestää hankkeiden vastuuhenkilöille yhteisiä tapaamisia hankekauden aikana. Yhteiset verkostotilaisuudet järjestetään lähitapaamisina Helsingissä kaksi kertaa vuodessa. Ensimmäinen lähitapaaminen järjestetään 1.10.2026.

Hankkeissa mahdollisesti tuotettavat materiaalit ja muut tuotokset tulee julkaista avoimesti ja maksutta saataville Avointen oppimateriaalien kirjastossa (aoe.fi) tai muussa avoimessa verkkosivustossa.

Avustuksen saajan tulee raportoida toiminnan toteutumisesta, tuloksista ja vaikutuksista. Raportoinnin tulee sisältää arvio siitä, missä määrin toiminnan tavoitteet ovat toteutuneet ja millaisia vaikutuksia toiminnalla on ollut. Loppuselvityspyynnöt toimitetaan avustuksen saajille viimeistään 30.6.2027. Avustuksen saajan tulee palauttaa täytetty loppuselvitys Opetushallitukselle viimeistään 28.2.2028.

Tämän valtionavustuksen hakuaika alkaa 23.3.2026 ja päättyy 23.4.2026 klo 16.15.

Avustushakemus tehdään sähköisellä hakulomakkeella. 

Hakemus muokkauksineen tallentuu automaattisesti Opetushallituksen valtionavustusjärjestelmään, mutta tullakseen vireille on se tallennettava ”Lähetä käsiteltäväksi” -painikkeella järjestelmään ennen hakuajan päättymistä. 

Hakijan tulee tutustua Opetushallituksen yleisohjeeseen valtionavustuksen hakijalle ja käyttäjälle.

Lisätietoja antavat: 
Opetusneuvos, Lukutaito-ohjelma, Elisa Helin, 029 533 1280
Erityisasiantuntija, Lukutaito-ohjelma, Belinda Kardén, 029 533 1827 (ruotsinkieliset hakijat)

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa: etunimi.sukunimi [at] oph.fi (etunimi[dot]sukunimi[at]oph[dot]fi)

Teknisissä ongelmissa voit ottaa yhteyttä sähköpostitse osoitteella     
valtionavustukset [at] oph.fi (valtionavustukset[at]oph[dot]fi)  

Hakemuksia arvioidaan seuraavien kriteerien perusteella:

  • Toiminta vastaa hakutiedotteen tavoitteita.
  • Kustannusarvio on realistinen suhteessa suunniteltuun toimintaan.
  • Hankkeen elinkaari ja työn vakiinnuttaminen avustuksen käyttöajan jälkeen on otettu huomioon hankesuunnitelmassa.
  • Hankkeen tavoitteiden toteutumista seurataan hankekauden aikana.
  • Toiminta tapahtuu moniammatillisessa ja/tai hallinnonalojen välisessä yhteistyössä ja vahvistaa verkostoitumista tai yhteistyötä kunnan eri toimialojen kesken. (Koskee vain teemaa 1)
  • Hakemukselle on eduksi, jos hankkeelle on alustavasti nimetty työryhmä. (Koskee vain teemaa 1)

Kaikkiin määräaikaan mennessä vastaanotettuihin hakemuksiin annetaan päätös. Päätökset pyritään tekemään 2.6.2026 mennessä. Tiedot avustuspäätöksistä julkaistaan Valtiokonttorin Tutkiavustuksia.fi-palvelussa.

Päätös lähetetään hakemuksessa ilmoitetulle yhteyshenkilölle, allekirjoittajille sekä hakijaorganisaation viralliseen sähköpostiosoitteeseen Opetushallituksen sähköisestä valtionavustusjärjestelmästä.