Modellblanketten ”Plan för genomförande av elevspecifikt stöd inom den grundläggande utbildningen” är en plan för genomförandet av stödet, i vilken bedömningen av behovet av elevspecifikt stöd, planeringen av genomförandet av stödet och uppföljningen av genomförandet av stödet ingår.
Utöver uppgifter om eleven (del 1 Uppgifter om eleven) består modellblanketten av följande tre delar:
- bedömning av behovet av stöd (del 2 Bedömning av behovet av elevspecifikt stöd)
- utarbetande av planen för genomförandet av stödet (del 3 Plan för genomförande av elevspecifika stödåtgärder samt bakgrundsuppgifter för planens bilagor).
- utvärdering av genomförandet av stödet (del 4 Utvärdering av genomförandet av planen för genomförande av elevspecifikt stöd).
Vid bedömningen av behovet av elevspecifikt stöd (del 2) utreds elevens behov av stöd. Bedömningen av behovet av stöd görs av de lärare som undervisar eleven. Om bedömningen av elevens behov av stöd förutsätter sektorsövergripande kompetens, kan vid behov utöver lärarna också elevvårdstjänsternas personal eller andra sakkunniga delta i bedömningen av behovet av stöd. Elevens egna åsikter och tankar ska utredas och beaktas på det sätt som elevens ålder och utveckling förutsätter. Elevens vårdnadshavare eller annan laglig företrädare ska även ges möjlighet att delta i bedömningen av behovet av elevspecifikt stöd.
Utgående från bedömningen av behovet av elevspecifikt stöd ska en plan för genomförande av elevspecifikt stöd utarbetas (del 3). Av planen ska framgå hur stödåtgärderna utgående från bedömningen av behovet av elevspecifikt stöd genomförs. Planen utarbetas av de lärare som undervisar eleven i samarbete med eleven och hens vårdnadshavare/en annan laglig företrädare.
I utvärderingen av genomförandet av planen för genomförande av elevspecifikt stöd (del 4) ska de genomförda stödåtgärderna och deras tillräcklighet som stöd för elevens lärande och skolgång granskas när det elevspecifika stöd som beslutats i beslutet om stöd har genomförts i praktiken och dess tillräcklighet och effekter kan utvärderas. Dessutom ska eventuella vidare åtgärder planeras, som kan vara fortsatt genomförande av planen, precisering av planen i enlighet med det ikraftvarande beslutet om stöd eller en ny bedömning av behovet av elevspecifikt stöd som grund för ett eventuellt nytt beslut om stöd.