Läroanstalten kan med hjälp av den internationella verksamheten utveckla både utbildningen och sin organisation. Med den internatiolla verksamheten kan läroanstalten samarbeta brett och få nya perspektiv i den globala verksamhetsmiljön som ständigt förändras.
Läroanstaltens internationella samarbetsprojekt, nätverk och personalens utlandsperioder utvecklar personalens kunnande på ett mångsidigt sätt och det lönar sig att använda det både i undervisningen och i allt utvecklingsarbete samt till exempel i examensexport. Dessutom lönar det sig att ta med samarbetspartner i arbetslivet i samarbetsprojekt eller till exempel på utlandsperioder för personalen inom programmet Erasmus. På det sättet kan man med internationaliseringen stärka kunnandet om utbildning i arbetslivet och arbetslivssamarbetet i läroanstalten.
Studerande inom yrkesutbildningen kan som en del av sin examen förvärva kunnande i olika internationella lärmiljöer. Det kunnande som de studerande får genom internationaliseringen stärker enligt rapporter från studerande många nyckelkompetenser för livslångt lärande, yrkeskunnandet och sysselsättningen.
Internationellt samarbete som är planerat på ett mångsidigt och strategiskt sätt ökar kvaliteten för yrkesutbildningen och gör yrkesutbildningen mer attraktiv att söka till.